Kvietimas į TJA istorikų stovyklą: ką atsimenu apie LGBT galimybes

Nusibodo aiškinimai apie LGBT teises, kai supranti, kad negali jomis pasinaudoti arba jomis gali pasinaudoti tik turtingieji, įtakingieji? Turi teisę atsiskleisti savo tėvams, darbe ar visuomenėje, bet žinai, kad tai gali iššaukti pykčius šeimoje, paslėptą diskriminaciją ir ignoravimą darbe, mokykloje arba neapykantos proveržius visuomenėje?

Prisidėk prie mūsų kasmetinės stovyklos – panagrinėkime istoriškai ir savo asmeninėmis patirtimis, kiek ir kokių mes tų teisių turėjom ir turime, kuriomis realiai galime be JOKIŲ IŠIMČIŲ pasinaudoti ir jaustis saugiai.

Trumpai apie žodinę istoriją ir LGBT teises ir galimybes

Pasakoja Artūras Rudomanskis

Mūsų visuomenėje dominuoja norma: jei yra teisės, tai visi jomis gali naudotis. Jei gyventume negyvenamoje saloje, tai tikėtina savo teisėmis tikrai galėtume pasinaudoti, nes nieko aplink nebūtų galinčio lemti mūsų gyvenimus.

Teisių esmė yra visų piliečių teisinė lygybė. Jei yra nustatoma teisė į ką nors, tai ja gali naudotis visi žmonės. Tačiau taip būtų tik idealiu atveju. Deja, gyvename neidealiame pasaulyje, o visuomenėje su daugybe žmonių, turinčių skirtingus interesus, požiūrius, kurie gali būti nepalankūs LGBT žmonėms. Kartais nepalankus požiūris į LGBT žmones ar bandymai naudotis tokiu požiūriu saviems tikslams ne tik skatina neigiamą nusistatymą, bet net ir aktyvų veikimą prieš LGBT žmones.

Pavyzdžiui, jūsų darbo kolektyvas organizuoja vakarėlį į kurį kviečia atvykti su savo antromis pusėmis. Ir tarkim darbuotojas Mindaugas pasikviečia savo draugą Saulių. Vėliau pradeda Mindaugas jausti, kad jį rečiau kviečia į bendradarbių susitikimus, nebegauna priedo už gerus darbo rezultatus, nors kiti gauna ir pan. Taigi, teise Mindaugas pasinaudojo, bet savo tolesnių galimybių kaina? Ar rinktųsi jis šį kelią pakartoti, jei galėtų iš naujo?

Kitas pavyzdys: mokinė Urtė paskelbė viešai savo draugystės bučinį su Simona, o Marius su Paulium. Visi jie susilaukė grasinimų susidoroti. Ir merginos, ir vaikinai pasinaudojo teise ir kreipėsi į policiją, tačiau prokuratūra abejoms poroms atsisakė pradėti tyrimą. Bet Mariaus ir Pauliaus turtingi tėvai neatlyžo, nes turėjo galimybę pasamdyti advokatus, kurių pagalba kreipėsi į teismą ir po ilgų bylinėjimųsi teismai įpareigojo ištirti įvykį, o nusikaltę asmenys buvo nubausti. Deja, Simona ir Urtė, galimybės pasisamdyti advokatą neturėjo ir joms apginti savo teisės nepavyko.

Žodinės istorijos metodas gali mums padėti suprasti, kiek iš esmės žmonės turi galimybių pasinaudoti savo teisėmis. Šis metodas suteikia galimybę žmonėms, nerašiusiems prisiminimų, papasakoti apie savo praeitį. Žodinė istorija nagrinėja žmogaus gyvenimą, gyvenimo patirtį, perteikia daugybę emocijų, pasisekimus ir nesėkmes ir pan. Žmonės gali perteikti individualią ir kolektyvinę atmintį, kuri padėtų suvokti ar teisėmis, kurias mes formaliai turime, galime pasinaudoti, ar teisės prieinamos visiems LGBT asmenims ar tik tam tikrai jų daliai.

Tikiu, kad dominuojant normai kalbėti tik apie teises, gana dažnai nepastebima, kad jomis pasinaudoti realiai – sunkiai įmanoma. Siekiant teisių būtina gilintis kiek lygiai visiems ši teisė gali būti prieinama. Kitu atveju teisės tampa tik privilegijuotųjų reikalas – esi turtingas, įtakingas, tai pasinaudosi jomis, nesi – tai nepasinaudosi. Ir tuomet teisės be galimybių nepagerina LGBT žmonių gyvenimų.

Apie stovyklą:

Šiemet stovykloje aiškinsimės, kokios tos žmonių teisės ir kokios realios galimybės jomis pasinaudoti LGBT+ žmonėms. Pažvelgsim ne tik į šiandien dieną, bet, jei stovykloje sulauksime ir vyresnių dalyvių, tai galėsime panagrinėti, o kaip gi buvo prieš 10 ar daugiau metų.

Tas mūsų patirtis ar pamąstymus įkūnysim į video, straipsnius, interviu ar podcastus ir pasidalinsime. Žinoma, stovyklos dalyviai, istorijų autoriai nuspręs patys kiek ir ko gali papasakoti už stovyklos ribų, tad norintiems labiau prisiliesti prie autentiškos patirties būtina dalyvauti joje.

Stovykloje ir mokysimės, ir kursime, veiksime savarankiškai bei komandomis, linksmai žaisdami, rimtai diskutuodami, įkvepiančiai dalydamiesi patirtimis. Tad paskubėk pildyti anketą ir junkis prie mūsų!

Stovykla rengiama bendradarbiaujant su Rosa Luxemburg fondu.


Svarbi informacija

Anketų registracijos pabaiga: 2020 m. rugpjūčio 16 d.

Stovyklos pradžia: 2020 rugpjūčio 21 d.

Stovyklos pabaiga: 2020 rugpjūčio 23 d.

Stovykla vyks Alytaus rajone esančioje kaimo turizmo sodyboje

Daugiau informacijos apie stovyklą tel. 8 612 01192, stovykla@tja.lt.

Dalyvio anketa: https://forms.gle/4RJWfEzpCQBbgfjP6

!!!!!! PRIMENAME, KAD UŽ DALYVIŲ NAKVYNES JEI TOKIOS PAGEIDAUTUMĖTE SUSIMOKAME SAVARABKIŠKAI. Tolerantiško Jaunimo Asociacija SUTEIKIA TIK ERDVĘ WORKSHOP DALYVIAMS VYKDYTI VEIKLAS. Dėl nakvynės prašome kreiptis savarankiškai į savanorę Simoną Padegimaitę – simona@tja.lt

Tolerantiško jaunimo asociacijos informacija

Share:

Susiję tekstai: