Kovo 11-ąją rengiamos demokratijos laidotuvės

Kovo 11 dieną Lietuvoje švenčiama Nepriklausomybės atkūrimo diena. Deja, datą, žyminčią Lietuvos demokratijos gimimą, pastaruoju metu mėginama susieti ir su dešiniuoju ekstremizmu.

Praėjusiais metais ją diskreditavo nesankcionuota neonacių eisena, pasmerkta valstybės vadovo Valdo Adamkaus, dabartinės krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės ir daugelio kitų politikų, intelektualų, nevyriausybinių organizacijų atstovų.

Šiais metais scenarijus dar ciniškesnis: konservatorių valdoma Vilniaus savivaldybė eiseną sankcionavo, oficialiu leidimu skleisti neonacistinę propagandą nustebindama visus tokioms idėjoms nepritariančius piliečius.

Akibrokštą didina dar ir tai, kad kitoms kovo 11-ąją eitynėms, kurioms leidimo prašė Žmogaus teisių stebėjimo institutas ir kuriomis siekta skatinti Lietuvoje europietiškas vertybes bei pasisakyti už demokratinę santvarką, įtvirtintą Lietuvos Konstitucijoje, leidimas neišduotas motyvuojant, kad skustagalviams tokia eisena nepriimtina ir todėl jie imsis smurto. Užuot užtikrinusi piliečiams Konstitucijoje laiduotą teisę rinktis į taikius susirinkimus, Vilniaus savivaldybė sprendimo teisę, kas turi rengti eitynes ir kas neturi, suteikia skustagalviams. Tokie precedentai pažeidžia Konstitucijoje numatytą demokratinę Lietuvos valstybės santvarką ir valstybės pareigą užtikrinti esmines piliečių teises ir laisves.

Esame demokratijos šalininkai, tad ne tik džiaugiamės Lietuvoje egzistuojančia santvarka, bet kartu ir liūdime dėl pastaraisiais mėnesiais valdžios žengtų žingsnių, kuriais tą demokratiją stengiamasi riboti. Šie socialiniai ir politiniai praradimai kelia mums didelį rūpestį. Be to, abejojame, ar demokratinėje Lietuvoje galima taikytis su valdžios leidimų aprobuota nacizmo – labiausiai demokratijai priešiškos ideologijos – propaganda.

Kovo 11-oji yra visų Lietuvos žmonių šventė. Tarp Lietuvos gyventojų esama tautinių, rasinių, religinių, seksualinių ir kitokių skirtumų, tačiau visi mes esame šios valstybės gyventojai.

Manome, kad tokie savivaldybės sprendimai kompromituoja Lietuvą ir jais kėsinamasi į valstybės konstitucinę santvarką, todėl kovo 11 dieną organizuojame simbolines demokratijos laidotuves. Karstas su užrašu „Lietuviška demokratija“ 14 val. bus nešamas nuo Katedros iki V. Kudirkos aikštės, kurioje įvyks laidotuvių ceremonija. Kadangi gedulinga eisena nėra valdžios sankcionuota, joje dalyvaus tik įstatymais numatytas žmonių skaičius.

Laisvė neįsivaizduojama be demokratijos, o demokratija – be lygių teisių visiems piliečiams ir bendruomenėms. Jei tai pamiršta ne tik atskiros visuomenės grupės, bet ir valdžia, demokratijai ateina sunkių išbandymų metas. Padarykime viską, kad Lietuva išliktų europietiška, demokratiška, savo žmonių teises ir skirtumus gerbiančia šalimi.


Piliečių judėjimo „Už Lietuvą – visiems“ iniciatyvinė grupė

Share:

Susiję tekstai: