Tarp dviejų planetų

Labai dažnai tenka sulaukti klausimo, o kuo heteronormatyvumas, lytis ir homofobija yra tarpusavyje susiję. Ir kas tai apskritai ir prie ko čia aš?

Atsakymo lengvo nėra, bet jis svarbus norint suprasti kodėl vis dar daug nelygybės, kontrolės tarp žmonių ir kaip dar toli iki „tobulos planetos, kur visiems gera gyventi“. Ši citata paimta iš komikso, kuris deda pastangas paprastai ir praktiškai pažvelgti į žmogaus kultūrinį dialogą su žmogaus įvairialype biologija.

Biologinė lytis, Vakarų kultūrose paprastai yra pamatas socialiniai lyčiai konstruoti. Nors žmogaus anatomijoje įmanomi įvairūs deriniai visgi visus žmones siekiama suskirstyti į dvi kategorijas ir jos „būtinai“ turi „atitikti“ vyriškąją arba moteriškąją. Sukurdami kaip priešpriešą moteris ir vyrus ilgainiui buvo pri(si)galvota įmanomai daug socialinių skirtybių, kurios nėra jokia, būtinybė ar faktas, bet supriešina tarpusavyje, atskiria žmones kaip vyrus ir moteris, pvz.: moterys turi skustis kojas, vyrai neverkia, moterims nepridera kovos menai, o vyrai turi išlaikyti šeimą, vyras gali pamilti tik moterį, moterims labiau tinka rožinė, o vyrams mėlyna spalva ir t.t.

Tokios taisyklės ir pri(si)galvojimai iš lūpų į lūpas, per knygas, netgi teisės aktais ir kitais būdais įkalina žmones laikytis vienokios arba kitokios gyvenimo krypties ir be jokio pasirinkimo. Puiku, jeigu tau viskas tinka, tačiau kartais nėra taip paprastai laikytis to ko iš tavęs reikalauja, o laisvas pasirinkimas gali skaudžiai kainuoti – kartais net gyvybę.

Dėl lyčių supriešinimo labai nukenčia LGBT+ asmenys, nes turi dilemą ar priešintis savo tapatybei, kuri neatitinka tos supriešintų lyčių normos ar pasipriešinti daliai visuomenės, kuri vedina tik savo įsitikinimų reikalauja iš kitų žmonių priimti tą heteronormatyvę tapatybę, kuri jų įsitikinimų yra nekvestionuotina. Ir tas reikalavimas yra viena iš homofobijos apraiškų– baimė kylanti iš suvokimo, kad gali būti ir kitaip nei dominuojantis įsitikinimas. Visgi galime rasti žmonių, kurie patys suvokia žmogaus kompleksiškumą ir padeda kitiems mąstyti atviriau. O kaip tai gali atrodyti tikrovėje tegul atskleis šis komiksas.

Džiaugiamės, kad galime pristatyti jums mūsų šeštąjį  LGBTQ+  komiksą „Tarp dviejų planetų“ ir jame skiriame dėmesį heteronormatyvumo temai.

Leidinio ieškokite Tolerantiško jaunimo asociacijoje ar jos renginiuose. Pirmiems 50 užsiregistravusių 𝙣𝙚 𝙑𝙞𝙡𝙣𝙞𝙪𝙟𝙚 gyvenantiems atsiųsime leidinį į namus.

Ankstesnio komikso el. versija.

𝘓𝘦𝘪𝘥𝘪𝘯iai 𝘺𝘳𝘢 𝘫𝘶𝘯𝘨𝘵𝘪𝘯𝘪𝘴 𝘱𝘳𝘰𝘫𝘦𝘬𝘵𝘶̨ ir 𝘛𝘑𝘈 𝘳𝘦̇𝘮𝘦̇𝘫𝘶̨ 𝘷𝘦𝘪𝘬𝘭𝘰𝘴 𝘳𝘦𝘻𝘶𝘭𝘵𝘢𝘵𝘢𝘴: „𝘙𝘢𝘪𝘯𝘣𝘰𝘸 𝘊𝘩𝘢𝘭𝘭𝘦𝘯𝘨𝘦” 𝘶𝘻̌ 𝘓𝘎𝘉𝘛+ 𝘵𝘦𝘪𝘴𝘦𝘴 𝘪𝘳 𝘨𝘢𝘭𝘪𝘮𝘺𝘣𝘦𝘴“, 𝘧𝘪𝘯𝘢𝘯𝘴𝘶𝘰𝘫𝘢𝘮𝘢𝘴 𝘈𝘬𝘵𝘺𝘷𝘪𝘶̨ 𝘱𝘪𝘭𝘪𝘦𝘤̌𝘪𝘶̨ 𝘧𝘰𝘯𝘥𝘰 𝘌𝘌𝘌 𝘧𝘪𝘯𝘢𝘯𝘴𝘪𝘯𝘪𝘰 𝘮𝘦𝘤𝘩𝘢𝘯𝘪𝘻𝘮𝘰 𝘭𝘦̇𝘴̌𝘰𝘮𝘪𝘴. „𝘒𝘪𝘵𝘰𝘬𝘴, 𝘣𝘦𝘵 𝘴𝘢𝘷𝘢𝘴“, 𝘧𝘪𝘯𝘢𝘯𝘴𝘶𝘰𝘫𝘢𝘮𝘢𝘴 𝘑𝘢𝘶𝘯𝘪𝘮𝘰 𝘳𝘦𝘪𝘬𝘢𝘭𝘶̨ 𝘥𝘦𝘱𝘢𝘳𝘵𝘢𝘮𝘦𝘯𝘵𝘰 𝘱𝘳𝘪𝘦 𝘚𝘰𝘤𝘪𝘢𝘭𝘪𝘯𝘦̇𝘴 𝘢𝘱𝘴𝘢𝘶𝘨𝘰𝘴 𝘪𝘳 𝘥𝘢𝘳𝘣𝘰 𝘮𝘪𝘯𝘪𝘴𝘵𝘦𝘳𝘪𝘫𝘰𝘴 𝘑𝘢𝘶𝘯𝘪𝘮𝘰 𝘰𝘳𝘨𝘢𝘯𝘪𝘻𝘢𝘤𝘪𝘫𝘶̨ 𝘴𝘵𝘪𝘱𝘳𝘪𝘯𝘪𝘮𝘰 𝘱𝘳𝘰𝘨𝘳𝘢𝘮𝘶̨ 𝘧𝘪𝘯𝘢𝘯𝘴𝘢𝘷𝘪𝘮𝘰 2021–2022 𝘮𝘦𝘵𝘢𝘪𝘴 𝘭𝘦̇𝘴̌𝘰𝘮𝘪𝘴. „𝘓𝘦𝘪𝘥𝘪𝘯𝘪𝘢𝘪: 𝘓𝘎𝘉𝘛+ 𝘥𝘳𝘢𝘶𝘨𝘪𝘴̌𝘬𝘢 𝘢𝘱𝘭𝘪𝘯𝘬𝘢“, 𝘪̨𝘨𝘺𝘷𝘦𝘯𝘥𝘪𝘯𝘢𝘮𝘢𝘴 𝘣𝘦𝘯𝘥𝘳𝘢𝘥𝘢𝘳𝘣𝘪𝘢𝘶𝘫𝘢𝘯𝘵 𝘴𝘶 𝘙𝘰𝘴𝘢 𝘓𝘶𝘹𝘦𝘮𝘣𝘶𝘳𝘨 𝘧𝘰𝘯𝘥𝘶.

Share:

Susiję tekstai: