Nevyriausybininkai ragina Seimą nediskriminuoti vienišų motinų bei skatinti planuotą motinystę

Motinos dienos proga nevyriausybinių organizacijų bei mokslo institucijų atstovai atkreipė dėmesį į šeimos ir motinystės politikos problemas Lietuvoje. Nevyriausybinių organizacijų trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje akcentuota, jog Seime aktyviai palaikomi įstatymai, galintys iš esmės apsunkinti motinų padėtį. Ypač sudėtingoje situacijoje atsidurtų vienišos ir nesusituokusios motinos, kurios šiuo metu augina trečdalį Lietuvos vaikų. Rimtos kliūtys iškiltų ir toms moterims, kurios motinystę siekia planuoti sąmoningai.

 

„Minint Motinos dieną šventiniame šurmulyje lieka nepastebėta, jog motinystė Lietuvoje tampa socialinės atskirties sinonimu” – sako Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovė Margarita Jankauskaitė. Pasak jos, jau dabar didžiausią riziką gyventi skurde patiria daugiavaikės ir vienišos motinos, motinystė tampa rimta kliūtimi moterims integruojantis darbo rinkoje, siekiant gerai apmokamų pareigų, o smurtas šeimoje ir ekonominis priklausymas nuo vyro paverčia jų motinystę kančia.

„Šeimos formų kaitą ir įvairovę skatinančios ūkinės, kultūrinės ir socialinės prigimties veiksniai, vis stiprina poreikį labiau atsižvelgti į šiuolaikinius meilės ir partnerystės idealus, kur santykiai įmanomi tik tada, kai į jų kūrimą įsitraukia abu partneriai. Tuo tarpu dabar Seime siekiama dar labiau įtvirtinti patriarchalinius santykius, paskirstymą lyčių vaidmenimis šeimose.” – teigia Tolerantiško jaunimo asociacijos Valdybos pirmininkas Artūras Rudomanskis.

Nevyriausybinės organizacijos Motinos dienos proga surengė akciją, kurios metu Seimo nariams buvo išsiųstas kreipimosi laiškas, siūlantis nepritarti Šeimos paramos koncepcijai, kol joje, privilegijuojant santuoką, bus įteisinta vienišų ir nesusituokusių motinų diskriminacija. Seimo nariai taip pat raginami neatimti iš moterų sprendimo teisės planuojant motinystę ir nepritarti abortus draudžiančiam Gyvybės apsaugos prenatalinėje fazėje įstatymui.

Kartu su laišku parlamentarai gavo Motinos dienai skirtą atviruką, vaizduojantį motiną, vietoje gėlių puokštės laikančią virtuvės įrankių rinkinį. Rasa Erentaitė, Naujos kartos moterų iniciatyvų projektų vadovė, sako, kad šis įvaizdis puikiai atspindi šiandieninės šeimos politikos dviveidiškumą. Iš vienos pusės, moteris skatinama gimdyti bet kokioje situacijoje, iš kitos pusės – nesirūpinama, kaip jai savo vaikus užauginti, jei ji išsiskyrusi, netekėjusi ar gyvena nesantuokinėje partnerystėje. Minėtais įstatymais gimdyti skatinamos ir tam nepasiruošusios moterys, jaunos merginos, kurias ankstyva motinystė gali palikti be išsilavinimo, profesijos bei padaryti jas priklausomas nuo vyro ar valstybės paramos.

Prie akcijos prisijungusių organizacijų nuomone, su demokratinės visuomenės principais nesuderinama tai, jog LR Seimo svarstymui pateiktuose Šeimos paramos koncepcijos ir Šeimos pagrindų įstatymo projektuose valstybės subjektu laikoma tik santuokos pagrindu sukurta šeima. Skandalinga ir tai, kad pateiktu svarstymui įstatymu dėl Gyvybės apsaugos prenatalinėje fazėje siekiama atimti iš moterų teisę sąmoningai ir laisva valia planuoti savo motinystę. Abortų draudimo projektas Seime skinasi kelią nepaisant visuomenės ir ypač moterų nuomonės – paskutinių apklausų duomenimis, net 80 proc. reprodukcinio amžiaus moterų pasisako prieš abortų uždraudimą.

Kontaktinis (-iai) asmuo (-enys):
Rasa Erentaitė
projektų vadovė
Naujos kartos moterų iniciatyvos
Tel.:+370 685 76548
info@nkmi.lt

This email address is being protected from spam bots, you need Javascript enabled to view it

Artūras Rudomanskis
valdybos pirmininkas
Tolerantiško jaunimo asociacija
Tel.: +370 683 04748
info@tja.lt

Share:

Susiję tekstai: